VESA

vesa-(1).jpgČo je to VESA?

Možno aj Vás pri vyberaní vhodného držiaka k televízoru prekvapil predávač otázkou „A akú tam máte VESU?“… Údaj VESA totiž patrí spoločne s informáciou o hmotnosti prístroja k základným parametrom pri výbere televízneho držiaka alebo stojana.

Väčšina dnešných výrobcov moderných televízorov a monitorov už dopredu počíta s možnosťou, že si budete chcieť zakúpený prístroj zavesiť na stenu pomocou držiaka alebo uchytiť na stojan. Preto už pri výrobe osádza na jeho zadnú stranu otvory so závitom pre skrutky. To je samozrejme praktické. Háčik je v tom, že umiestnenie týchto otvorov (teda ich vzájomná vzdialenosť) sa u jednotlivých typov prístrojov líši, a práve tento fakt je potrebné zohľadniť pri výbere držiaka alebo stojana.  

Aby ste vedeli, ktorý držiak si k svojmu televízoru máte vybrať, musíte poznať tzv. údaj VESA Vášho televízora (môžete sa stretnúť aj s pomenovaním VESA STANDARD alebo VESA NORMA). Ten udáva rozstup – teda zvislú a vodorovnú vzdialenosť montážnych otvorov na zadnej strane prístroja – a určuje, aký typ držiaka či stojana se pre váš prístroj hodí.

Ak teda nájdete na štítku svojho televízora označenie VESA: 400x300 mm, znamená to, že vodorovná vzdialenosť je 400 mm a zvislá 300 mm. Pre Váš televízor je tada nutné použiť držiak, či stojan umožňujúci VESA 400x300.